4 rady jak wykorzystać okres studiów dla dobra Twojej kariery

Studia to czas przejściowy pomiędzy okresem szkolnym, a w pełni dorosłym życiem. Powszechnie kojarzony jest z imprezami, beztroską i tworzeniem. Wiele osób wprost przyznaje, że był to najlepszy czas ich życia. Jak jednak w trakcie studiów możemy sprawić, by ten dobry okres nie ograniczał się wyłącznie do kilku lat spędzonych na uczelni, a miał również wpływ na Twoją dalszą ścieżkę kariery tak, by nie była ona drogą przez mękę?

  1. Nie czekaj do końca.

Na wcześniejszych etapach edukacji musimy dokończyć jeden rodzaj szkoły, by móc się dostać na kolejny poziom. Najpierw trzeba zakończyć podstawówkę, by składać papiery do szkoły średniej (lub do niedawna gimnazjum). Najpierw przychodził czas zdania matury, by otwarte były dla nas drzwi na uczelnię.

Na studiach to zaliczanie kolejnych poziomów się kończy. Już nie musisz czekać do końca licencjatu, inżynierki lub magisterki by móc szukać pracy. A wręcz zaryzykuję stwierdzenie, że lepiej tego nie robić.

Pracodawcy nie patrzą na skończone studia, jak na pewność, że ktoś posiadł wszelką wiedzę. Wiedzą doskonale, że to wyłącznie pewien etap i dalszą wiedzę i tak będziemy pozyskiwać w praktyce. Nie musisz mieć zaliczonych wszystkich przedmiotów i napisanych wszystkich prac, by mieć szansę znaleźć pracę.

Jeśli będziesz czekać to w walce na rynku pracy uprzedzą Cię Twoi rówieśnicy, którzy nie bali się podjąć pracy wcześniej.

  1. Twórz sobie okazje.

Nie ma jednego złotego sposobu, który pozwoli Ci dostać pracę marzeń. Nie ma jednego, tajemnego wzoru CV, który otworzy przed Tobą wszystkie drzwi. Są natomiast sposoby, które mogą nam pomóc znaleźć dobre miejsce dla nas.

Normalną sprawą jest to, że większą szansę na znalezienie będziemy mieli stwarzając sobie jak najwięcej okazji. Pytanie tylko – jak je tworzyć?

Sposobów jest na to wiele. Przede wszystkim warto w trakcie studiów zaangażować się w działania kół naukowych, organizacji studenckich lub organizacji pozarządowych. Każde z tych miejsc da Ci nową wiedzę, znajomości oraz pokaże przyszłemu pracodawcy, że jesteś osobą aktywną, której nie zadawala pójście po linii najmniejszego oporu, ale szukasz w życiu czegoś więcej. Osobną drogą na dodatkową aktywność jest podejmowania praktyk oraz staży, które pomogą Ci spróbować swoich sił w danych branżach, określić, czy to coś co Ci się podoba, a także, jeśli się dobrze zaprezentujesz dadzą Ci szansę na stałą pracę.

  1. Próbuj

To co jest bezsprzecznie fantastyczne w okresie studenckim, to znacznie większa ilość czasu wolnego niż w trakcie szkoły, a także to, że jesteśmy już dorośli, co pozwala nam na robienie całej masy nowych rzeczy. Chcesz zapisać się na kurs garncarstwa, przejechać Bałkany autostopem, czy może zaangażować się w wolontariat w pobliskim schronisku dla zwierząt? To właśnie idealny czas na to.

W tym czasie mamy znacznie mniej zobowiązań niż na dalszych etapach życia, a także znacznie więcej możliwości niż na wcześniejszych, ze względu na naszą dorosłość. Jest to również niezwykle ważne, ponieważ kiedy, jak nie teraz, jest najlepszy moment na znalezienie nowej pasji, która być może zostanie naszym sposobem na życie.

Bez nieustannego próbowania i poszukiwania ciężko będzie znaleźć to, co może okazać się naszą pracą marzeń.

  1. Poznawaj ludzi

Studia to czas, który otwiera przed nami obszar do spotkania i poznania zupełnie nowych ludzi. Mieszkanka doświadczeń, miejsc pochodzenia i różnorodnych środowisk pozwala nam nawiązać zupełnie nowe przyjaźnie i bliskie relacje, które mogą nie tylko być wyjątkowe w wymiarze towarzyskim, ale również mogą pomóc Twojej przyszłej karierze.

To właśnie dzięki ludziom, których poznamy i z którymi nawiążemy bliskie relacje, możemy znaleźć nową pracę, zostać gdzieś poleconym lub zaproszonym do działania w projekcie, który otworzy przed nami zupełnie nowe ścieżki.

Nie bój się, otwieraj się na nowych ludzi i otwarcie opowiadaj wszystkim o swoich pasjach, zainteresowaniach i tym co chcesz w życiu robić. Nigdy nie wiesz, kiedy możesz natrafić na kogoś, kto może Cię przybliżyć do Twojego celu. A ludzie wbrew pozorom bardzo chętnie pomagają innym w spełnianiu marzeń.

 

Czy to wszystkie rady? Na pewno nie! Studia to czas, który warto wykorzystywać, bo daje nam całą masę możliwości. Idź i odważnie szukaj swojej drogi.

 

4 rady jak wykorzystać okres studiów dla dobra Twojej kariery