Na jakość naszego życia wpływ ma wiele czynników, ale jednym z istotniejszych jest poziom zadowolenia z pracy. Statystyki pokazują, że szczęśliwi pracownicy żyją średnio o 2 lata dłużej, zarabiają 37% więcej i jest na zwolnieniu chorobowym o 30% rzadziej.
Według badań ponad 60% Polaków deklaruje niezadowolenie ze swojej pracy. Wśród najpopularniejszych przyczyn wspomnianego braku satysfakcji pojawiają się między innymi: wysokość wynagrodzenia, możliwość rozwoju zawodowego, atmosfera w zespole, relacje z przełożonym czy poczucie sensu wykonywanych zadań.
Dziwić może natomiast brak w raportach uwzględniania wśród powodów niezadowolenia pracowników kryterium dopasowania do zawodu. Nawiązując do badań amerykańskiego psychologa Johna L. Hollanda dopasowanie do wykonywanej pracy to podobieństwo między typem naszej osobowości i zadaniami, z którymi mamy okazję spotykać się w naszej pracy. W raportach może on być tak często pomijany ze względu na to jak niewielki wpływ na to ma pracodawca.
O tym jak duże znaczenie może mieć dopasowanie do pracy dla naszego z niej zadowolenia, nie trzeba nikogo przekonywać. Przecież każdy z nas dużo bardziej wolałby wykonywać rzeczy, które dopasowane są do jego charakteru, przekonań i zainteresowań, więc nie może to dziwić jak bardzo istotne powinno mieć to znaczenie przy wyborze ścieżki kariery. Niestety bardzo rzadko jest nam to uświadamiane np. w szkole średniej, gdy dokonujemy wyborów, które mają znaczny wpływ na naszą późniejszą ścieżkę zawodową. Dotyczy to zwłaszcza dopasowania zawodu do typu naszej osobowości, co wbrew pozorom jest tutaj kluczowe.
Jeśli chcesz spróbować razem z nami poznać sposoby poszukiwania zawodów, które mogłyby pasować do Ciebie charakterologicznie, to zapraszamy Cię na nasz webinar połączony z warsztatami, który odbędzie się już we wtorek 24.11. Gorąco zapraszamy!
Dane:
Instytut Gallupa – 70% deklaruje, że nie czuje żadnego zaangażowania w wykonywany zawód,
Pracuebolubie.pl – 63% Polaków jest niezadowolonych ze swojej pracy,
Szczęśliwy pracownik – żyje 2 lata dłużej, zarabia 37% więcej.

Zadowolenie z pracy